Mobilya Yenileme


25 dakikada kırık taburenin mutfak masa takımıma puf olarak eklenme hikayesi

1-Terasta duran tabureye evde bulduğum tahta parçasını pvc kenarlarına sıkılan büyük slikonlardan sıkarak yapıştırdım.Zaten hemen donuyor.
 2.Metal olan bacaklarına siyah renkte kendinden yapışkanlı kağıtlardan keserek bacakları siyaha çevirdim

 3. Kızlarımın bebekliğinden kalma bebek yastığı tamda üzerine uygun oldu. Hemen büyük zımba tabancası ile zımbalayıp üzerine de ranırımdan kalan kumaş parçasını zımbaladım.


 4. İşte yeni pufum


15 Yıllık sandalye ve masamın beyaza bürünmesi ile yenileme hikayem
 1.İşte eski hali. Masam bu arada gramofon masa . Ortasından açılarak 8 kişilik olabilir. Atmalara kıyamadım. Ama rengide mutfak dolaplarıma hiç uymuyordu.. İnternetten biraz araştırma yaparak başladım işe . Önce gidip malzemeleri aldım.
     1-Dyo astar boyası beyaz 1 kg
     2-Dyo sentetik parlak beyaz boya 1 kg
     3-Sentetik tiner 1 kg
     4-Boya fırçası (ince ve dar yerler için en küçüğü) ve parmak rulo
     5-Hışır (yerlerin boya olmaması için yere serilen naylon)
     6-Kumaşcıdan istediğiniz renk koltuk kaplama kumaşı
     7-Güçlü zımba ve zımba teli (Hırdavatcıdan almak gerekli ) Kırtasiyedekilerden değil
     8-Boya eldiveni
     9-Sünger zımpara bulamazsanız normal zımpara

     Üç gün süren serüvenin yeni hali
Yapılma hikayesine gelince ; Önce bir güzel tüm boyayacağım eşyaları zımparaladım.Astar boyası biraz katı . İyice kutusunda karıştırdıktan sonra boyama kabına astar boyasından   göz kararı 1 su bardağı kadar koydum. Bana yinede biraz katı geldi. Tinerden aşağı yukarı 1 yemek kaşığı koyarak incelttim. 1 kat astar boyası attım. 1 gün bekledim. 2. gün 1 kat sentetik boya ile  boyadım. 3. gün yine 1 kat daha sentetik boya ile boyadım. İyiye kuruduktan sonra sandalyelerin minderlerini taktım. Bu arada masanın her yerini bir güzel söküp boyadım. Sonra birleştirdim.Sentetik boyanın en güzel yanı vernik istemeyişi. Sandalyelerimi kırmızı kaplama kumaşı ile kapladım. Eski kaplamasını sökmedim. Daha dolgun oldu. Zımba ile zımladım. Biraz yoruldum ama oldukça zevk aldım. Boya yaparken gerçekten stres atıyorsunuz .
Yeni bir boyama hikayesi ile karşınızdayım. 


 İkiz kızlarıma kırmızı bebek oda takımı almıştık. Beşikleri 3 yaşa kadar kullandık ama uzun süre kullandığımız için oldukça yıprandı ve hatta kırıldığı için atmak zorunda kalmıştık. Kalan komidin ve dolabımız duruyordu. Kızlara yeni oda takımı aldığımız için eski dolap ve çekmeceli komidinimizi bir odaya koymuştum. İçine kullanmadığımız kıyafetleri yerleştirmiştim. Her baktığımda dolabın rengi beni rahatsız ediyordu. Boyamaya karar verdim .Eşyaların bulunduğu odayı atölyeye çevirmekle başladığım işte öncelik olarak dolapların içini boşalttım. Kulplarını söktüm. Çekmecelerini yerinden çıkarttım. 

İşte öncesi


Hışırın serilmesi ile başladığım işime yine önceden kullandığım boya markaları ve ekipmanları ile üç gün süren boya serüvenim başladı. Bu arada odayı da yeniledim. Odaya yeni bir koltuk ve raf da yaptım.Onuda ilerleyen günlerde yayınlayacağım.

İşte aşamaları  

Bir kat astar boyası atarak 24 saat bekledim.İkinci gün bir kat sentetik beyaz renk ile boyadım.

 1 gün daha bekledikten sonra elektirik bandı ile çeşitli şekiller verdim.

Aynı işlemi dolabın sadece bir kapağına uyguladım.

 Beyaz boya sentetik boyadan bir miktar başka bir kaba boşalttım. İçine MIXOL marka 8 numara Grün boyadan 10 damla kadar damlattım. Renginin koyuluğu size kalmış. Ben su yeşili tercih ettim.


Aynı işlemi çekmecelerede uyguladım. Çizgiler bütünlük sağlasın diye bantları tamamına gelecek şekilde yapıştırdı. Bu arada bantların iyi yapıştığından emin olun ki altına renkli boya geçmesin.                                                
Yeşilinde kuruması için geçen bir günün ardından bantları yavaşça söktüm. Dolabın ve çekmecelerin kulplarını başka bir kulplarla değiştirdim.


Yapacaklara sabır ve sevgiler...

10 yorum:

 1. ellerinize sağlık tüm boyamalarınız süper olmuş..

  YanıtlayınSil
 2. merhabalar hepside çok başarılı olmuş elinize sağlık :) mutfak masası ne kadara mal oldu?

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel olmuş elinize sağlık benim yatak odamda sunta kaplama boyamayı düşünüyorum ama hangi boyayı ve fırçamı rulo mu kullanacağım bilmiyorum yardım edermisiniz.

  YanıtlayınSil
 5. Çok güzel olmuş elinize sağlık benim yatak odamda sunta kaplama boyamayı düşünüyorum ama hangi boyayı ve fırçamı rulo mu kullanacağım bilmiyorum yardım edermisiniz.

  YanıtlayınSil
 6. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba bende dolabımı boyamak istiyorum mobilyalarımız çok benziyor sizin mobilyanızda kaplama mı?Boyadıktan sonra dökülme, kabarma gibi durumlar yaşadınız mı?

  YanıtlayınSil